Anīkšči – vieta, kur uzkavēties ilgāk

Anīkšči ir vien 115 km attālumā no Daugavpils. Skaista Lietuvas pilsētiņa. Ko var darīt Anīkščos? To var pastāstīt Daugavpils Zinātņu vidusskolas 5. a un 5. d klases skolēni, jo šī gada 17. maijā mēs lielā, draudzīgā kompānijā sēdāmies autobusā un devāmies apskatīt kaimiņu pilsētu.

Pirmais pieturas punkts bija Zirgu muzejs (lietuviski Arklio muziejus). Unikālais Zirgu muzejs ir vienīgais Lietuvā, tas tika dibināts 1978. gadā. Zirgu muzejā tiek eksponēti ne tikai lauksaimniecības instrumenti un transporta līdzekļi, bet arī unikāli kara un kokgriezumu eksponāti. Muzejs piedāvā iepazīt dažādus amatus: vērojām audēju, keramiķes, kā arī kalēja, juveliera un kokgriezēja darbu. 

Mums bija tas gods iegriezties 20. gadsimta zemnieka mājā, kur tikām iepazīstināti ar maizes ceļu – no grauda uz lauka līdz maizes klaipam galdā. Senlaiku maizes cepšanas paražas un rituāli, ģimenes tradīcijas, sadzīves priekšmeti – viss bija apskatāms. Šeit mēs varējām  no mīklas ar rokām izveidot maizes klaipu un izcept to senā krāsnī. Kamēr maize cepās, mēs izstaigājām lielo muzeja teritoriju, vērojām zirgus un izklaidējāmies bērnu laukumiņā.

Nākamais mūsu pieturas punkts bija Šaursliežu dzelzceļa muzejs Anīkščos. Kādreiz plaši izmantots reģionālajās līnijās, šodien Lietuvas šaursliežu dzelzceļš ir dzelzceļa vēstures liecība, ko var iepazīt Anīkšču dzelzceļa stacijā. Stacijā, kas celta 19. gadsimtā, atrodas šaursliežu dzelzceļa muzejs ar autentisku tvaika lokomotīvi, signalizācijas iekārtām un senlaicīgiem dzelzceļa svariem. Muzeja apkārtne pastiprina cita laikmeta sajūtu – margas, vecā stacijas ēka, ūdenstornis un bruģēts laukums. Mēs varējām tikai apbrīnot to, kā starpkaru gados izskatījās uzgaidāmā telpa, apskatīt telpu, kurā strādāja stacijas priekšnieks, un pat izbraukt ar manuālo vagonu un stacijas dzelzceļa velosipēdu.

Vai jūs zināt, kas ir ačgārnā māja jeb apgāztā māja? Mēs zinām, jo tas bija mūsu trešais pieturas punkts! Tā ir māja, kur viss ir kājām gaisā! Visas mums pierastās mājas telpas ir labi aprīkotas, bet burtiski ir ačgārnas. Faktiski griestos var atrast gan ledusskapi, gan veļas mazgājamo mašīnu, gan gultu, kas, piekritīsiet, nedaudz apgrūtina nakts miegu, ja nu tādā mājā izdomātu apmesties. Apciemojiet šo māju arī jūs, galvu reibinošas sajūtas ir garantētas! 

Jaunas zināšanas un foršas emocijas ieguvām, kopā būšanas prieks ir sasniegts, silts maizes klaipiņš somā ir ielikts… tas nozīmē, ka varam doties mājās un plānot nākamo ekskursiju!

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Zinātņu vidusskolas
5. a un 5. d klases skolēni,
klases audzinātājas
Ludmila Ladošina un
Jūlija Driče

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Fantastiskie vasaras ziedi

Tā kā aprīlis un maijs Daugavpilī vienmēr saistās ar “Mākslas dienām”, kad pilsētā tiek atklātas daudzveidīgas mākslas izstādes, Daugavpils Zinātņu vidusskolas vizuālās mākslas skolotāji piedāvāja

Lasīt tālāk »

Kad ciemos atnāk Luksofora kungs

Atbildot uz jautājumu, ko bērniem patīk darīt vasarā, atbildes ir šādas: peldēties, sauļoties, vizināties ar velosipēdu un skrejriteni, doties pastaigās ar vecākiem pa pilsētu. Lai

Lasīt tālāk »
Search