EIROPAS ZINĀTNIEKU NAKTS 2022

Å .g. 30. septembrÄ« Daugavpils Universitātē norisinājās Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi. Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas katru gadu notiek septembra pēdējā piektdienā, saistoÅ”i skaidrojot zinātnes sasniegumus un ļaujot ikvienam interesentam ieskatÄ«ties zinātnes pasaules darba noslēpumos. Mēs, 10.B klases skolēni, nevarējām laist garām Ŕādu iespēju un tāpēc apmeklējām Å”o pasākumu!

Ceļojuma sākumā cilvēkus pie ieejas sagaidÄ«ja draudzÄ«gs personāls, kas uzlika katram uz plaukstas locÄ«tavas kvēlojoÅ”u neona rokassprādzi un novēlēja labi pavadÄ«t laiku. Uz vakaru ieradās daudz cilvēku, gan pieauguÅ”ie, gan bērni, un izklaides bija visiem!

Pirmo stundu visus priecēja brÄ«niŔķīgā orÄ·estra spēle, turpat telpā tika izveidota zona bērniem un pusaudžiem, kur varēja iegÅ«t dažādus koÅ”us zÄ«mējumus uz sejas pēc jebkuras gaumes, vai tas bÅ«tu kaÄ·is vai princese! Bija arÄ« laukums, kur varēja iegÅ«t jebkuru rokas hennas zÄ«mējumu pēc izvēles. Jāpiebilst, ka gribētāju bija daudz un puse no tiem bija ne tikai bērni, bet arÄ« pieauguÅ”ie!

Un tā, īsumā apskatīsim dažas telpas un izklaidi, kuras bija ļoti interesanti tur apmeklēt! Pirmā ir izklaide

P1, 1. stāva foajē:

 • “Lielās koka spēles”- apmeklētāji varēja izklaidēties, spēlējot dažādas galda spēles. Bija liela izvēle, apmēram 20 dažādas spēles, sākot no jautrām spēlēm lÄ«dz stratēģijas spēlēm; daži cilvēki pat pulcējās, lai skatÄ«tos, kā paiet dažas ilgas spēles. Tas bija ļoti jautri!
 • RadoŔā darbnÄ«ca ā€œÄŒaklas rociņasā€ -‘jaunajiem zinātniekiem’ bija iespēja kopā ar DU Studentu padomi iesaistÄ«ties radoŔās aktivitātēs, izveidot sev stilÄ«gāko zÄ«muli un grāmatzÄ«mi, bet pats galvenais ā€“ izklaidēties!
 • InteraktÄ«va spēle ā€œZini vai mini biznesa mākslas darbus”- no pirmā acu uzmetiena jautra un vienkārÅ”a spēle, bet patiesÄ«bā tā ir patieŔām sarežģīta! Spēles bÅ«tÄ«ba ir parādÄ«t, cik labi jÅ«s zināt apkārtējos zÄ«molus un to logotipus. SmieklÄ«gākās bija situācijas, kad visi centās palÄ«dzēt tiem, kas nezināja atbildes! Par uzvaru, protams, tika salda balva!
 • InteraktÄ«va spēle “BēbÄ«Å”u ekonomika” – tiem, kas vēlējās apgÅ«t ekonomiskāku žargonu, tā ir lieliska spēle! Piemēram, mēs uzzinājām, ka pats vārds “ekonomika” cēlies no sengrieÄ·u vārda “oikonomia”, kas nozÄ«mē mājsaimniecÄ«bas pārvaldÄ«ba.

P1A, GATE:

 • ā€œFoto pieturaā€- apmeklējuma laikā ikviens noteikti vēlēsies saglabāt kādu atmiņu par to, tāpēc foto pietura bija ideāla iespēja to izdarÄ«t. JÅ«s varat ne tikai nofotografēties ar draugiem, bet arÄ« izmantot modernas cepures un brilles, lai papildinātu savu fotoattēlu. Un tas, ka fotogrāfijas uzreiz tika izdrukātas un nodotas jums, padarÄ«ja to neaizmirstamu un lielisku!

P1A, 2. stāva:

 • Hologrammu izstāde/ Hologrāfija ir skaistākā no fizikas jomām. Tāpēc Å”ajā pieturā varēja noklausÄ«ties draudzÄ«ga un smaidÄ«ga DU studenta aizraujoÅ”u runu par hologrammu iezÄ«mēm, darbÄ«bas principiem un aplÅ«kot dažāda veida hologrammas! Perfekti!
 • ā€œFizikas eksperimentiā€- fizika ir zinātne par dabas parādÄ«bām, ko zinātnieki analizē, izmantojot eksperimentus. Tāpēc Å”ajā nodarbÄ«bā varēja patstāvÄ«gi izmēģināt dažus vienkārÅ”us fizikas eksperimentus un uzzināt to zinātniskos skaidrojumus. Kā arÄ« tur varēja pieteikt ekskursiju uz observatoriju, lai apskatÄ«tu kādus debesu Ä·ermeņus. Diemžēl mums Ŕādas iespējas nebija, jo visas grupas bija pilnas. Vismaz Å”obrÄ«d mums ir stimuls apmeklēt Å”o pasākumu nākamgad, un mēs aicinām jÅ«s, jo daudzi teica, ka tas bija ļoti aizraujoÅ”i!
 • ā€œVējÅ” un smiltis: eolā reljefa veidoÅ”anāsā€-aktivitāte ietver eksperimentus ar vēja darbÄ«bas modelÄ“Å”anu. Galvenais un saistoŔākais uzdevums bija pÅ«st anemometrā. Noteikumi vienkārÅ”i: kurÅ” radÄ«s spēcÄ«gāko vēju, tas uzvarēs! Laura no 10.B gandrÄ«z pārspēja vakara rekordu starp visiem apmeklētājiem! *virtuālie aplausi*
 • ā€œZaļā Ä·Ä«mijaā€ – zaļā Ä·Ä«mija ir svarÄ«gs jauninājums mÅ«sdienu zinātnē. Tas nodroÅ”ina, ka procesi un produkti ir tÄ«ri un videi draudzÄ«gi, ietaupot gan enerÄ£iju, gan izejvielas. Aktivitātes mērÄ·is bija sniegt ieskatu zaļās Ä·Ä«mijas procesos un ļaut interesentiem iesaistÄ«ties zaļās Ä·Ä«mijas eksperimentos.

P1A, 1 stāva:

Iespējams, jaukākā sadaļa, ko cilvēki varēja apmeklēt, bija ar dažādiem dzīvības organismiem!

 • “Noslēpumainie zemÅ«dens iemÄ«tnieki” ā€“ visi gribētāji akvārijā varēja aplÅ«kot dažādus mazus kukaiņus un zivis. Bez Å”aubām varam teikt, ka viņi bija tā vakara ”zvaigznes”. PÅ«lis viņu tuvumā ir pastāvÄ«gs.
 • “MÅ«su Å«deņu mazākie, bet ne mazāk nozÄ«mÄ«gie vēži” – cilvēkiem bija iespēja uzzināt, kas ir saldÅ«dens mikroskopiskās žaunas un gliemeži, kas ir sānu peldoÅ”ie vēžveidÄ«gie, kā arÄ« iespēja aplÅ«kot tos ar mikroskopu un redzēt atŔķirÄ«bas. PārsteidzoÅ”a pieredze!
 • “SÅ«nas un ķērpji” ā€“ DU studenti visiem ļāva vērot daudz dažādu ķērpju un sÅ«nu, kā arÄ« uzzināt dažus faktus par tiem; piemēram, daudzu sÅ«nu biotopus iznÄ«cina mežu izcirÅ”ana. SÅ«nas ir jutÄ«gas pret meža mikroklimata izmaiņām. Cērtot kokus, sÅ«nu paklājs, kas aug mežā, tiek pakļauts izžūŔanai. Tātad, #PievērsÄ«simLielākuUzmanÄ«buPalÄ«dzÄ«baiDabai!

129. telpā tā ir laboratorija! Cilvēki varēja iztēloties sevi kā Ä«stus zinātniekus ar visu nepiecieÅ”amo aprÄ«kojumu eksperimentu veikÅ”anai. Å ajā telpā bija dažas aktivitātes:

 • “Baktēriju daudzveidÄ«ba uz virsmām”- ar mikroskopu palÄ«dzÄ«bu varēja vērot baktēriju ‘slepeno dzÄ«vi’ uz bruņurupuču Ä·ermeņiem!!!
 • “DNS, molekulāri Ä£enētiski izpētes mehānismi un to praktiskā nozÄ«me” – interesentiem bija iespēja apskatÄ«t molekulārās bioloÄ£ijas laboratorijas zinātnisko iekārtu, kas tiek izmantota darbam ar DNS paraugiem, kā arÄ« aplÅ«kot tās paraugus, vizualizētus ar UV gaismas palÄ«dzÄ«bu.

Zinātnieku nakts norisēs pavadÄ«tais laiks sniedza gan pārsteidzoÅ”as sajÅ«tas, gan dažas jaunas zināŔanas. Liels paldies Ŕī pasākuma organizatoram un visiem, kas piedalÄ«jās! Apkārtējie bija draudzÄ«gi, tāpēc atmosfēra bija satriecoÅ”a! Paldies par iespēju piedalÄ«ties daudzos interaktÄ«vos konkursos un saņemt mazas dāvaniņas. Ja Å”ogad neiekļuvi Å”ajā pasākumā, izmēģini veiksmi nākamgad un nenožēlosi, tas ir tā vērts! Å is vakars paliks mÅ«su atmiņā uz ilgu laiku!

Raksta tapŔanā piedalījās:
Laura Jačenkova,
Samanta Dovgane,
Viktorija Osīte

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Fantastiskie vasaras ziedi

Tā kā aprÄ«lis un maijs DaugavpilÄ« vienmēr saistās ar ā€œMākslas dienāmā€, kad pilsētā tiek atklātas daudzveidÄ«gas mākslas izstādes, Daugavpils Zinātņu vidusskolas vizuālās mākslas skolotāji piedāvāja

LasÄ«t tālāk Ā»
Search