Kā atklāt un attīstīt uzņēmējspējas

No 17.oktobra līdz 21.oktobrim visā Latvijā notika “Karjeras nedēļas” pasākumi.

Mūsu 1.-12.klašu skolēni aktīvi piedalījās un apmeklēja dažādus pasākumus skolā un pilsētā.

Šogad skolēniem “Karjeras nedēļas” laikā bija iespēja uzzināt, kādas patlaban darba tirgū ir pieprasītākās uzņēmējspējas, un saprast, kā pieaugušie var atbalstīt jauniešus viņu spēju atklāšanā un attīstīšanā. Tieši pedagogi un vecāki ir labākie atbalstītāji, kas var iedvesmot bērnus un jauniešus jau no mazotnes atklāt un attīstīt sevī uzņēmējspējas.

Uzņēmējspējas nav tikai spējas un prasmes radīt un vadīt uzņēmumu, tās ir zināšanu, prasmju, attieksmes un rakstura īpašību kopums, kas nepieciešams veiksmīgas karjeras veidošanā. Uzņēmējspējas ir attīstāmas un noderēs bērniem un jauniešiem gan ikdienas situācijās, gan nākotnes profesijā.

Pirmdien, 17.oktobrī, Daugavpils Valsts ģimnāzijā norisinājās “Karjeras nedēļas” atklāšanas pasākums “Superspēju ekspresis!” 8.c klases skolēniem bija iespēja  tikties ar bizneslēdiju Jeļenu Dedeli. Viņa pārstāv organizāciju “Biznesa inkubators” un palīdz citiem veidot biznesu. Pasākuma laikā skolēni atraktīvā veidā izzināja, kas ir uzņēmējspējas, izspēlēja dažādas situāciju spēles, kuru laikā spodrināja līderības un komandas darba prasmes.

“Karjeras nedēļas” ietvaros 13. oktobrī 6.b un 6.c klases skolēnu komanda (A.Jacino, D.Antonova, S.Markule, I.Kondrašova, I.Šervašidze, S.Ivanova) kopā ar latviešu valodas skolotāju I.Vērdiņu piedalījās J.Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas rīkotajā “Karjeras spēlē”. Skolēni dažādās interesantās stacijās varēja ne tikai parādīt savas zināšanas, bet arī uzzināt daudz jauna. Sīvā 11 komandu konkurencē un būdami visjaunākie dalībnieki, mūsu skolēni ieguva 5. vietu.

6.c, 6.d un 6.e klases skolēniem bija unikāla iespēja uzzināt par profesiju daudzveidību, jo uz skolu atnāca Romana Leonova tētis – jūrnieks. Skolēni uzzināju par profesiju, kuras pārstāvji strādā uz kuģa, par dažādiem transporta veidiem, problēmām jūrā. Skolēni aktīvi uzdeva jautājumus. Paldies tētim, kurš piedalījās “Karjeras nedēļā” un dalījās ar savu pieredzi.

6.b un 5.b klases skolēni tikās ar jaunsargu instruktoriem, savukārt 5.a klases skolēni devās uz PIKC “Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola ”Saules skola””, lai apskatītu vienu no Latvijas mākslas un dizaina izglītības un inovācijas centriem.

1.a klases skolēni apmeklēja Daugavpils TV kanālu LRT+. Skolēni uzzināja, kā top ziņu raidījums un iepazinās ar žurnālista un operatora darbu. Skolēniem bija lieliska iespēja iejusties ziņu vadītāja lomā. Ar interesi skolēni noskatījās nofilmēto raidījumu.

2.e un 2.b klases skolēni uzņēma viesus no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta – klasesbiedru vecākus Nataļju un Dmitriju Karpovus. Viņi pastāstīja par uguns priekšrocībām un briesmām, ko rada neuzmanīga apiešanās ar to. Skolēni uzzināja, kādas prasmes un iemaņas vajadzīgas ugunsdzēsējam, paši mēģināja ātri apģērbt speciālo ietērpu.

4.klasēs sadarbībā ar sociālo zinību skolotāju Jūliju Driči tika novadīta spēle “Zīmolu  māksla”, ko piedāvāja Daugavpils Universitāte (DU). Skolēniem vajadzēja atcerēties ļoti daudz zīmolu, kas var būt vārds, apzīmējums, zīme, simbols, dizains vai šo elementu kopums, kas atšķir konkrēto produktu vai uzņēmumu no tā konkurentiem. Skolēnu atsauksmes bija ļoti pozitīvas, viņiem patika minēt un atpazīt šos zīmolus.

Pie 3.a klases skolēniem klases stundā ciemojās Damira māmiņa Svetlana Fuņikova, kura pastāstīja par pašas izveidoto bērnu izklaides centru “ROXY”. Viņa pastāstīja, kāds bija šī izklaides centra tapšanas ceļš: lēmuma pieņemšana, uzņēmuma dibināšana, atbilstošas vietas atrašana, finansiālā atbalsta meklēšana, inventāra un aprīkojuma iegāde, reklāma, izklaides centra atklāšana.

3.d klases stundā viesojās māmiņa Regīna Kraimane. Viņa pastāstīja, kā tapa viņas restorāni mūsu pilsētā, kādas uzņēmējspējas bija vajadzīgas. Bērni ar lielu interesi klausījās un uzdeva dažādus jautājumus.

19.oktobrī projekta “Dialogs Daugavpils attīstībai” ietvaros notika pasākums “Vēro un ēno!” Pasākuma laikā, savstarpēji vērojot un sarunājoties ar Daugavpils pašvaldības pārstāvjiem un jauniešiem, tika izzinātas jauniešu vajadzības un dzīve izglītības iestādēs, kā arī tika atklātas karjeras izvēles iespējas pašvaldībā un piedāvāti risinājumi jauniešu labbūtības uzlabošanai. Pasākuma laikā vidusskolēni  pavadīja dienu kopā un ēnoja Dr. paed., Mg. psych., DU vadošo pētnieci, Karjeras un iniciatīvu centra vadītāju Mārīti Kravali-Pauliņu.

“Karjeras nedēļas” laikā visi klases audzinātāji klases stundas veltīja skolēnu uzņēmējspēju apzināšanai, aktualizēšanai un pilnveidošanai, izmantojot gan spēles, gan vecāku līdzdalību. Skolēni veidoja zīmējumu kolāžas par profesiju izvēli, kā arī mēģināja modelēt, kādas vietas trūkst mūsu pilsētā. Skolēnu skatījumā pilsētai ir vajadzīgs delfinārijs, akvaparks.

Šī gada “Karjeras nedēļas” galvenais mērķis veicināt skolēnu sapratni par to, kā būt veiksmīgam uzņēmējam, ka par tādu var kļūt, darot to, kas pašam ļoti patīk, izzinot sevi, soli pa solim savu hobiju, intereses vai kādu tuvu nodarbi pārveidojot par uzņēmējdarbību.

Paldies par sadarbību un atbalstu gan pedagogiem, gan vecākiem!

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Zinātņu vidusskolas
pedagoģes karjeras konsultantes
Tatjana Jakimoviča un
Gunta Ivanova

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Search