Valsts valodas dienas aktivitātes skolā

Kopš 2021. gada 15. oktobris ir diena, kad Latvijā tiek svinēta Valsts valodas diena. Tās iniciators bija Valsts prezidents Egils Levits.

Skola ir vieta, kur tiek pievērsta īpaša uzmanība valodas apguvei, pētīta tās uzbūve un skanējums. Valsts valodas dienas aktivitātēs Daugavpils Zinātņu vidusskolā tika iesaistīti visi – pirmsskolas, sākumskolas, pamatskolas, vidusskolas posmi, kā arī pedagogi.

Pirmsskolas audzēkņi rotaļnodarbību laikā runāja par latviešu valodas nozīmi ikdienā, zīmēja, rakstīja alfabētu, kopā ar bibliotekāri lasīja grāmatas.

Sākumskolas posma skolēni (1.-3. klases) trenējās pareizi izrunāt dažādus mēles mežģus un noteica uzvarētājus katrā klasē. Vai visiem izdosies ātri, pareizi un vairākas reizes pēc kārtas izrunāt šādu mēles mežģi: “Šķiņķa šķēles”?

4.-6. klašu skolēni pētīja salikteņus. Viņu uzdevums bija uzrakstīt teikumus, kurā iesaistīt pēc iespējas vairāk salikteņu.

“Es vakardien mājupceļā uz mūsmājām satiku ienaidnieku, mums bija tuvcīņa, bet man bija 4 līdzjutēji, kuri palīdzēja uzvarēt, jo mums bija liela dzīvotgriba, pēc tam mēs aizbraucām ar ātrvilcienu uz mazpilsētu un tālāk uz lielpilsētu (Edvīns Teivāns, 5. d klase).

“Ceturtdien Ziemassvētkos es gribēju uzcelt sniegavīru, bet ārā bija slikti laikapstākļi, tāpēc paņēmu lietussargu, aizgāju uz lielveikalu, nopirku sviestmaizi, rupjmaizi, baltmaizi, biezpienu un saulespuķu eļļu” (Edvards Lociks, 5. d klase).

Svētdien no saullēkta līdz saulrietam ābeļdārzā pie lielceļa pulcējās degunradži, bruņurupuči, garastainie skudrulāči, sienāži, mežacūkas, garspalvainie ziemeļbrieži un labsirdīgie astoņkāji, lai gatavotu sviestmaizes no saldskābmaizes  (Arina Zubova, 5. c klase).

7.-9. klašu skolēni pētīja jaunvārdus – izvēlējās vienu no tiem, kurus mūsdienās uzskata par jaunvārdiem vai arī kādreiz par tādu uzskatīja, tulkoja šo vārdu dažādās valodās, iesaistīja to teikumā, ilustrēja.

Vidusskolēni, pētos aizguvumus, veidoja prezentācijas, kuras varēs izmantot jaunāko klašu skolēni.

Pedagogi saņēma kahoot viktorīnas saiti un iedziļinājās valodas jautājumos – noteica aizguvumus, izmēģināja mēles mežģi, noteica visgarāko vārdu latviešu valodā, pārbaudīja sevi salikteņu pareizrakstībā.

 Lai viens otru saprastu arī turpmāk, valsts valoda ir jākopj, jāievēro noteiktās normas un jābūt lepniem par savu valodu!

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Zinātņu vidusskolas
latviešu valodas un literatūras jomas koordinatore
Vilma Tāraude

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Fantastiskie vasaras ziedi

Tā kā aprīlis un maijs Daugavpilī vienmēr saistās ar “Mākslas dienām”, kad pilsētā tiek atklātas daudzveidīgas mākslas izstādes, Daugavpils Zinātņu vidusskolas vizuālās mākslas skolotāji piedāvāja

Lasīt tālāk »

Kad ciemos atnāk Luksofora kungs

Atbildot uz jautājumu, ko bērniem patīk darīt vasarā, atbildes ir šādas: peldēties, sauļoties, vizināties ar velosipēdu un skrejriteni, doties pastaigās ar vecākiem pa pilsētu. Lai

Lasīt tālāk »
Search