KĀ VISS SĀKĀS? Ieskats Daugavpils Zinātņu vidusskolas vēsturē un skolas muzejā

Daugavpils 3. vidusskola

Tika nodibināta 1949. gadā, bet līdz jaunas skolas ēkas celtniecības pabeigšanai 1954. gadā, tika izvietota Daugavpils 1. vidusskolas (tagad –  Daugavpils Valsts ģimnāzija) ēkā.
1969. gadā skolā atvēra “ķīmijas” klases, 1971. gadā – “autoklases”, bet 2002. gadā – “hokeja” klases.
Latvijas skolu reformas laikā 2002. gadā Daugavpils 3. vidusskolā atklāja Bilingvālo centru, kurā notika bilingvālās metodikas kursi skolotājiem un latviešu valodas kursi vecākiem.
Vidusskolā tika organizētas starptautiskās mācību apmaiņas programmas.

Daugavpils 9. vidusskola

Tika nodibināta 1951. gadā kā Latvijas dzelzceļa pārvaldes pakļautības skola, 1953. gadā to pārdēvēja par Baltijas dzelzceļa pārvaldes pakļautības Daugavpils 4. vidusskolu, un tikai 1961. gadā – par  Daugavpils 9. vidusskolu.
1971. gadā skolā sāka padziļināti mācīt angļu valodu, literatūru un kultūru.
2009.-2015. gadā skolā bija savs laikraksts “The School Telegraph”, kuru gatavoja skolas parlamenta dalībnieki.

Daugavpils pilsētas 1. pirmsskolas izglītības iestāde

Daugavpils pilsētas 1. pirmsskolas izglītības iestāde uzsāka darbu 1980. gada 8. decembrī. Katrai no 12 grupām bija savs pastaigu laukumiņš, kas bija aprīkots ar plašām lapenēm, kā arī kopīgs sporta laukumiņš. Iestāde realizēja vispārējās pirmsskolas izglītības programmu un mazākumtautību vispārējās pirmsskolas izglītības programmu, kā arī interešu izglītības programmas. Iestādē tika uzņemti bērni no viena gada vecuma.

Daugavpils Zinātņu vidusskola:

Daugavpils skolu reorganizācijas ietvaros 2022. gada 27. janvārī pašvaldība nolēma apvienot 9. vidusskolu, 3. vidusskolu un 1. pirmsskolas izglītības iestādi. 10. martā jaunajai izglītības iestādei tika izvēlēts nosaukums — Daugavpils Zinātņu vidusskola. Mācības notiek trijās ēkās: 3. vidusskola kļuva par 1. ēku, 9. vidusskola — par 2. ēku, bet 1. pirmsskolas izglītības iestāde — par 3. ēku.

Dažas interesantas lietas, kas glabājas skolas muzejā

Skolas formas cauri laikiem

Skolas muzejs piedāvā unikālu ieskatu mūsu skolas vēsturē, atspoguļojot skolēnu ikdienas dzīvi dažādos laikmetos. Viens no nozīmīgākajiem eksponātiem ir padomju laika skolas formas tērpi, kas atgādina par izglītības un audzināšanas tradīcijām iepriekšējā gadsimtā.

Izstādē redzamās zilās skolas formas ar baltiem priekšautiņiem un mežģīņu apkaklēm bija obligāts elements katras skolnieces garderobē. Baltie priekšauti tika vilkti svinīgos brīžos un skolas svētkos, savukārt melnie – ikdienas mācībām. Sarkanā aproce uz formas piedurknes liecina par skolēnu pašpārvaldes darbību, norādot uz aktīvu līdzdalību skolas dzīvē.

Fotogrāfijas, kas papildina ekspozīciju, sniedz dzīvu ieskatu pagātnes skolas dzīvē. Melnbaltie attēli rāda rūpīgi izkārtotus solus un skolēnus, kas, iespējams, piedalās kādā klases stundā vai audzināšanas pasākumā. Šādi vēstures mirkļi palīdz jaunākajai paaudzei labāk izprast iepriekšējo paaudžu skolas ikdienu un vērtības.

Mūsu skolas muzejs ne tikai saglabā vēsturiskās liecības, bet arī veido saikni starp paaudzēm, ļaujot skolēniem un viesiem izjust laiku ritējumu un izprast mūsu skolas bagāto vēsturi.

Vai atceraties tos laikus, kad skolā vēl pastāvēja papīra dienasgrāmatas?

Agrāk katram skolēnam bija papīra dienasgrāmata, kurā skolotāji ierakstīja atzīmes, piezīmes un mājasdarbus. Tā nebija tikai mācību rīks, bet arī personīgs skolas dzīves arhīvs.

Mūsdienās dienasgrāmatas ir kļuvušas digitālas, un lielākā daļa skolēnu izmanto mācību platformu E-klase, taču vecās papīra dienasgrāmatas joprojām ir daļa no skolas vēstures, atgādinot par senajām tradīcijām.

Skolas avīzes – zudusī tradīcija

Agrāk mūsu skolā tika izdoti skolēnu veidoti laikraksti, kuros tika atspoguļota skolas dzīve, panākumi un radošie darbi. Tā bija svarīga tradīcija, kas vienoja skolēnus un skolotājus.
            Šodien drukātās skolas avīzes vairs netiek izdotas, taču to vēsture glabājas mūsu skolas muzejā kā liecība par aizrautību un skolēnu radošumu.

Fizikas skolotāja Larisa Koroševska – izcila pedagoģe un iedvesmotāja

Larisa Koroševska ir Daugavpils Zinātņu vidusskolas izcilā fizikas skolotāja, kura ar savu aizrautību un profesionalitāti ir iedvesmojusi daudzas skolēnu paaudzes. Viņa ir viena no sešiem pedagogiem Latvijā, kas 2024. gadā saņēma prestižo Ata Kronvalda balvu par izcilu darbu ar talantīgiem skolēniem. Viņas vadītajās stundās fizika kļūst aizraujoša un saprotama, skolēni aktīvi eksperimentē un iesaistās dažādos zinātniskajos projektos un konkursos. Larisa Koroševska ne tikai māca fiziku, bet arī motivē skolēnus sasniegt augstus rezultātus, piedaloties olimpiādēs un zinātniskās pētniecības darbā. Viņa dalās savā pieredzē ar citiem skolotājiem, vadot seminārus un konferences, kā arī veido mācību materiālus portālam “FIZMIX skolotājiem”. Viņas darbs ir spilgts piemērs tam, kā skolotājs var iedvesmot un palīdzēt jauniešiem attīstīt interesi par zinātni un inovācijām. Larisa Koroševska ir ne tikai izcila pedagoģe, bet arī skolas vēstures un tradīciju neatņemama daļa.

Autovadītāja apliecība – jau skolas laikā!

“Daugavpils 3. vidusskola savulaik piedāvāja skolēniem unikālu iespēju – iegūt autovadītāja apliecību jau skolas laikā. Skolēni apguva ceļu satiksmes noteikumus, transportlīdzekļu uzbūvi un praktizējās braukšanā ar mācību automašīnām. Šī programma palīdzēja jauniešiem kļūt par drošiem un atbildīgiem satiksmes dalībniekiem, sniedzot viņiem vērtīgas prasmes nākotnei. Vēstures liecības par šo tradīciju glabājas mūsu skolas muzejā.

Ko lasīja mūsu skolas skolēni?

Skolēnu vidū populārs bija žurnāls “Pionieris”, kas iznāca Padomju Savienībā un piedāvāja bērniem un jauniešiem aizraujošus stāstus, ilustrācijas un ziņas par jaunatnes dzīvi. Šādi izdevumi ne tikai izklaidēja, bet arī izglītoja, sniedzot skolēniem iespēju iepazīt pasauli un attīstīt zinātkāri.

Šis muzejs ir skolas sirds

Daugavpils Zinātņu vidusskolas muzejs ir kā tilts starp pagātni un tagadni, kur katrs eksponāts glabā kādu neaizmirstamu stāstu. Te vēl joprojām dzīvo skolas gars – no rūpīgi glabātajām skolas formām, kas reiz piepildīja gaiteņus ar kārtības un piederības sajūtu, līdz vecajām papīra dienasgrāmatām, kurās ikviens atzīmētais vērtējums bija solis tuvāk lieliem sapņiem.

Šī skola ir piedzīvojusi laikmetu maiņas, pārmaiņas un izaicinājumus, bet cauri visam ir saglabājusi savu dvēseli – skolēnu smieklus, skolotāju gudrību un tradīcijas, kas veidojušas paaudžu paaudzēs. No pirmajām skolas avīzēm līdz autovadītāja apliecību iegūšanai jau skolas laikā – katrs mirklis ir daļa no lielā stāsta par zinātkāri, drosmi un degsmi pēc zināšanām.

Daugavpils Zinātņu vidusskola nav tikai ēkas – tā ir dzīva vēsture, kas turpina augt un iedvesmot. Un šis muzejs ir sirds, kas pukst pagātnes ritmā, lai nākotnes paaudzes nekad neaizmirstu, no kurienes tās nāk.

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Zinātņu vidusskolas
12. c klases skolnieces
Anastasija Pozņakova,
Jūlija Jermolajeva,
Vasilisa Savicka

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Zaķa gudrības pirmsskolā

Daugavpils Zinātņu vidusskolas paši mazākie “zinātnieki” – pirmsskolas 1., 2., 3. un 4. grupas audzēkņi – š.g. 17. aprīlī iepazinās ar Lieldienu Zaķi. Dažiem bērniem

Lasīt tālāk »

Lasām, stāstām, zīmējam

Š.g. 17. aprīlī Daugavpils Zinātņu vidusskolas pirmsskolas 9. un 10. grupas audzēkņi tikās ar skolas bibliotekāri Inesi Iščenko un kopā lasīja “Bērnu žūrijas 2024” sarakstā iekļauto

Lasīt tālāk »
Search