KiVa programmas aktivitātes aprīlī

Daugavpils Zinātņu vidusskolā š.g. aprīlis bija ļoti rosīgs un piesātināts ar KiVa programmas aktivitātēm.

1.-9. klašu skolēni piedalījās visas Latvijas vērienīgā pētījumā par bulinga izplatības problemātiku skolu vidē. Šī skolēnu aptauja ir daļa no visā valstī veiktā pētījuma par KiVa programmas ieviešanas efektivitātes izvērtēšanu. Anketas aizpildīja 917 mūsu skolēni, kas ir ~ 80 % no kopējā skaita. Aptaujā piedalījās ne tikai skolēni, bet arī skolotāji, kuriem bija iespēja sniegt atgriezenisko saiti, izteikt savu redzējumu par programmas ieviešanas kvalitāti un efektivitāti. Aptauju aizpildīja 36 pedagogi, kuri bija iesaistīti programmas realizēšanā.

Kā parasti, reizi mēnesī tika piedāvāta vebinārs visiem pedagogiem, šoreiz tas notika 8. aprīlī un tā tēma bija “Tas ir tikai joks! Joki un jautrība kā bulinga instruments. Kā izprast? Ko darīt?”

Līga Bērziņa (uzvedība.lv) aplūkoja nopietnu tēmu, par kuru runā daudzas skolas – par bulingu, kas izpaužas it kā caur nevainīgiem jokiem. Tas ir tikai joks! Kas, viņš nesaprot jokus? Mēs tikai pajokojām! – šādas frāzes ir dzirdamas ļoti bieži, kad mēģinām saprast notikušo.

Joki, jautrība, izjokošana ir ne tikai viena no sāpīgākajām, bet grūti pamanāmajām bulinga formām gan klasēs, gan arī kolēģu vidū darba kolektīvā. Tās ietekme tiek minimizēta, padarot sāpināto par vainīgo. Šī uzvedība, kas šķietami maskējas kā draudzīga ķircināšana, patiesībā var radīt dziļas sāpes un izolāciju.

Šāda veida bulingu ir ļoti grūti apturēt, jo grupām ir jautri, viņiem ir sajūta, ka viņi pavada lieliski laiku kopā, turklāt jautrība snied arī vienotības sajūtu. Gan pieaugušajiem, gan bērniem grupā var būt grūti saprast, ka, ja visi smejas, bet vienam nav smieklīgi, tas vairs nav joks.

Vebinārā  uzmanība tika pievērsta arī digitālajai izjokošanai un izsmieklam kā kibervardarbības formai. Pētījumi liecina, ka visbiežāk digitālajā vidē tiek apsmiets nevis kāds svešinieks, bet gan cilvēks, kuru pāridarītāji pazīst personīgi – klasesbiedrs, kolēģis vai bijušais draugs. Šāda vardarbība bieži paliek nepamanīta, taču tā var būt īpaši graujoša, jo tai nav laika un telpu robežu.

Interesanta bija 24. aprīlī notikusī praktiskā darbnīca KiVa nodarbību integrēšanai izglītības procesā, kurā piedalījās KiVa komandas dalībnieki. Iegūtās zināšanas noderēs, plānojot KiVa nodarbību vadīšanu šajā un nākamajā mācību gadā.

Informāciju sagatavoja:
KiVa programmas skolas koordinatore
Solvita Lazdāne

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Sacenšas pirmās palīdzības sniedzēji

Š.g. 8. maijā Augšdaugavas Sarkanā Krusta teritorijā notika pirmās palīdzības sacensības Daugavpils pilsētas skolu un Augšdaugavas novada skolu skolēniem. Daugavpils Zinātņu vidusskolas komandas sastāvā bija

Lasīt tālāk »

Rakstām veikli, rakstām glīti

Š.g. aprīlī Daugavpils Zinātņu vidusskolā notika īpašs pasākums – glītrakstīšanas konkurss, kurā piedalījās pirmsskolas audzēkņi, 1. un 2. klases skolēni. Glītrakstīšana ir veiklības un roku

Lasīt tālāk »
Search