Š.g. 9. aprīlī Daugavpils Zinātņu vidusskolas 6. klašu skolēni devās uz Berķeneles pusmuižu, lai piedalītos izglītojošā muzejpedagoģiskā nodarbībā “Pa Raiņa bērnības takām”. Šī kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” atbalstītā nodarbība bija lieliska iespēja iepazīt mūsu literārā dižgara Raiņa bērnības pasauli, kuras nospiedumi ir palikuši tieši šajā vietā.
Tēvs ir muižu nomā guvis,
Lielāku par Tadenavu,
Verstis trīs no Daugavpils,
Dinaburgu toreiz sauca.
(“Zelta tauriņš” Rainis)
Berķeneles pusmuiža ir īpaša, jo tieši šeit Raiņa (tolaik – Jāņa Pliekšāna) agrīnajos dzīves gados veidojās viņa pasaules uzskati un iedvesmas avoti. Skolēni ar patiesu aizrautību noklausījās stāstus par Raiņa bērnību un ģimenes dzīvi, kā arī par to, kā viņš savos darbos atspoguļojis zemnieku dzīves ritmu un ikdienu.
Piedaloties nodarbībā, skolēni ne tikai klausījās interesantās ekskursijas vadītājas Ineses stāstījumu, bet arī aktīvi piedalījās dažādās aktivitātēs, kas palīdzēja dziļāk izprast Raiņa bērnības pieredzi. Viens no spilgtākajiem brīžiem bija iespēja rakstīt ar tinti, kā to darīja Rainis bērnībā. Skolēni sajuta, kāda bija rakstīšanas pieredze, kad vēl nebija mūsdienu moderno tehnoloģiju un rakstīšanai tika izmantoti tik kāroti un vērtīgi priekšmeti – tintes un spalvas. Šī aktivitāte skolēniem ļāva piedzīvot, kā rakstnieks veidoja savus pirmos darbus, un sajust, cik atšķirīga bija šī rakstīšanas tehnika salīdzinājumā ar mūsdienu rakstīšanas iespējām.
Šī nodarbība bija lieliska iespēja ne tikai iepazīt Raiņa dzīvi un darbu, bet arī piedzīvot, kā literatūra var kļūt par dzīvu pieredzi, kuru var sajust un saprast, staigājot pa viņa bērnības vietām.
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Zinātņu vidusskolas
6. klašu audzinātājas
Jeļena Barča,
Iveta Vasitova,
Iveta Midere,
Svetlana Desjatnikova,
Nataļja Rimoviča
Natālija Krivenko