Katras profesijas pārstāvim ir savs sapnis. Bieži saka, ka sapņi piepildās, ja to ļoti vēlas. 2014. gadā es, Jānis Punculis, biju Jeruzalemē, kad šo braucienu organizēja Yad Vashem (Izraēlas oficiālais memoriāls, kas atrodas Jeruzalemē un veltīts holokausta upuru piemiņai) un Izglītības un zinātnes ministrijas Tālākizglītības programma Holokausta vēstures pētniecībā. Daudzu apstākļu un sakritību rezultātā no š.g. 4. līdz 11.novembrim es otro reizi nokļuvu Yad Vashem.
Katra programmas diena bija pilna ar patīkamām emocijām un jaunām zināšanām. 4.novembra piektdiena mūs sagaidīja ar saulainu laiku. Piektdienas pēcpusdienā mēs ieradāmies Jeruzalemē, kur iedzīvotāji gatavojās sabatam (svētajai dienai – brīvdienai), savukārt mēs, 24 skolotāji un muzejpedagogi no Latvijas, devāmies ekskursijā uz Jeruzalemes vecpilsētu cauri Jafas vārtiem gar ķēniņa Dāvida pili. Mūsu galamērķi bija kristiešu (Augšāmcelšanās baznīca) un ebreju (Raudu mūris) svētvietas. Ceļš uz šīm svētvietām ved caur arābu kvartālu. Jeruzalemes vecpilsēta ir sadalīta vēsturiski starp jūdiem, islāmticīgajiem un kristiešiem.
Nākamajā dienā mēs agri devāmies uz Kumrānas ieleju un Nāves jūru. Pa ceļam mēs varējām nolūkoties uz piepilsētas modernajiem Jeruzalemes kvartāliem un arābu beduīnu apmetnēm. Ceļš uz Nāves jūru veda caur Jūdejas tuksnesi uz Jordānas upi, kur, saskaņā ar leģendu, tika kristīts Jēzus Kristus. Kumrānas ielejā 20. gadsimta vidū tika atrasti svēto rakstu tīstokļi, tur bija apmetne, kurā dzīvoja ticīgie jūdi. Nonākot pie Nāves jūras, tās ūdeņos gribējās atveldzēties, bet sanāca sasildīties, jo temperatūra ārā saulē bija + 18 grādi, bet jūrā – pat + 26 grādi. Tāda nu ir Izraēlas ziema.
Turpmākās piecas dienas mūsu dienas kārtību noteica Yad Vashem piedāvāta mācību programma un laika apstākļi. Katru dienu bija interesantas lekcijas, kuras vadīja zinoši lektori. Lekciju tēmas bija sadalītas pa tēmu blokiem.
Pirmā diena tika veltīta ievadam ebreju vēsturē un tradīcijās, tēmām “Ebreji starp ticību un vēsturi”, ”Idiš valodas un kultūras liktenis Latvijā”, “Zudušo aculiecinieku balsis”, “Latvijas un PSRS ebreji starp diviem pasaules kariem”, kā arī Yad Vashem arhīva apmeklējumam.
Otrajā dienā uzzinājām vairāk par tēmām “Ebreji starp diviem pasaules kariem”, “Antisemītisma vēsture no viduslaikiem līdz mūsdienām”, “Ģimenes vēsture – pētot holokaustu un ģimenes koku”, “Saglabāt vēsturi – pastāsti to citiem” un viesojāmies Yad Vashem muzejkompleksā.
Trešajā dienā lektori pievērsās traģiskajām ebreju vēstures lappusēm un stāstīja par ebreju jautājuma risināšanu nacistiskajā Vācijā. Neizdzēšamus iespaidus uz brauciena dalībniekiem atstāja ekskursija pa Holokausta muzejkompleksu un Izraēlas vēstures muzeja apmeklēšana.
Ceturtajā dienā uzmanība tika vairāk pievērsta tieši holokausta tēmām: “Citi mācību priekšmeti un holokausta vēsture”, “Holokausta vēsture un Izraēlas izglītības sistēma”, “Holokausts un aculiecinieku problēma”, “Holokausts mākslas, mūzikas, teātra mākslas stundās un kino”, “Pasaules glābēji”.
Piektajā dienā guvām ieskatu šādās tēmās: “Izraēlas sabiedrība pēc holokausta. Aculiecinieks Jakovs Vekslers (Romualds Vaškineļs)”, “Holokausts un māksla”, “Māksla holokausta laikā”, kā arī apmeklējām cionistu kustības izveidotāja un Izraēlas valsts idejas atjaunošanas autora Teodora Hercla muzeju.
Katrs vakars pēc izzinošajām nodarbībām tika pavadīts Jeruzalemes ielās, lai redzētu, kā pilsēta dzīvo naktī. Ceturtdienas vakarā mēs devāmies uz Dāvida pili noskatīties lāzeršovu ”Nakts mistērija”, bet piektdienas rīts sākās ar ceļu mājup. Novēlu visiem: ”Kādreiz uz tikšanos katram savā Jeruzalemē!”
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Zinātņu vidusskolas
vēstures skolotājs
Jānis Punculis