Ciemos Kauņā – pilsētā ar vēsturiskām vērtībām un ar mūsdienīgu dzīvesveidu

Š.g. 23. maijā mēs, Daugavpils Zinātņu vidusskolas 11. b klases skolēni, viesojāmies Lietuvas otrajā lielākajā pilsētā Kauņā. Kauņa mūs sagaidīja ar saulainu un karstu laiku. Pilsēta mums uzreiz šķita skaista visās tās krāsās. Mazie pakalni, uz kuriem ir daudz koku, pilsēta ir ļoti zaļa, apkārt ir daudz parku. Pirmā vieta, kuru apmeklējām, bija Kauņas vecpilsēta. Gids mums izstāstīja katra objekta vēsturi, piemēram, Kauņas pils, baroka un gotiskās baznīcas, kā arī parastās mājas un skolas.

Mēs ne tikai apskatījām pilsētu, bet arī uzzinājām par to vērtīgu informāciju. Kauņā tagad dzīvo aptuveni 300 tūkstoši cilvēku, ir četras augstskolas, lielākā koncertzāle Baltijā, un pilsētā arī aktīvi attīstās jaunu ēku būvniecība. Pēc ekskursijas uz vecpilsētu mums bija brīvais laiks, lai mēs paši varētu izpētīt Kauņas ielas, pastaigājoties pa tām vai neskaitāmajos parkos.

Mūsu nākamā pietura bija 9. fortā. Tur mūs sagaidīja gids, kurš ļoti interesanti stāstīja par objekta vēsturi pirms Pirmā pasaules kara, tā laikā un pēc tā. Forta uzbūve ir tāda, ka ekskursijas notika gan pazemē, gan ēku augstumā vai pakalnos.

Mums bija jāiet lejā pa tumšiem, šauriem koridoriem un jākāpj uz augšu daudzas reizes, kā to darīja Lietuvas karavīri.

Uzzinājām, ka pirms Pirmā pasaules kara šajā vietā bija tikai fermu teritorija, no kuras govis un aitas sūtīja uz brīvo un neatkarīgo Lietuvu. Pirmā pasaules kara laikā šajā teritorijā tika uzcelts forts, kas tika izmantots aizsardzībai. Tad Lietuva piederēja Krievijas impērijai. Gids mums parādīja militārpersonu ieročus, viņu formas, rīcības un aizsardzības plānus, izveda mūs pa pazemes koridoriem, kur tika glabāti ieroči vai militārpersonas gaidīja, līdz beigsies apšaude. Daudz kas ir saglabājies līdz mūsdienām, piemēram, materiāls, ar kuru tika nosegtas sienas skaņas izolācijai no kara trokšņa, un personīgas mantas. Pēc Pirmā pasaules kara fortu izmantoja kā cietumu, kurā tika ieslodzīti politieslodzītie, sievietes un vīrieši, kuri izdarīja jebkādus noziegumus. Tika parādītas kameras, kurās tika turēti ieslodzītie, tika pastāstīts, ko viņi ēda un kā dzīvoja. Mēs apskatījām apmeklējuma istabu, kā arī ieslodzīto fotogrāfijas, viņu tiesas prāvas un slepenās slēptuves kamerās.

Skumjākais bija dzirdēt par Istras holokaustu Kauņas teritorijā. Mēs redzējām daudzas ekspozīcijas, kā tolaik izskatījās geto, kā un kur dzīvoja ebreji, kā un kas viņus izglāba un kā viņi izkļuva no geto.

Tā kā pagājušajā gadā Kauņa bija Eiropas galvaspilsēta, apskatījām arī kāda ārzemju mākslinieka ekspozīciju, kas veidoja “pakārto mirušo” skulptūras.

Mums ļoti patika ekskursija Kauņā, to varēja izbaudīt un apjūsmot, kā arī uzzināt daudz vēsturisku notikumu un interesantu faktu. Tā nu mēs ar klasi pavadījām jautru un izzinošu laiku kopā Kauņā!

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Zinātņu vidusskolas
11. b klases skolniece
Darina Seļicka

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Kultūra un vēsture Rēzeknē

Š.g. 20. novembrī Daugavpils Zinātņu vidusskolas 7. d klases skolēniem bija iespēja apmeklēt Rēzekni, izmantojot kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” piedāvājumu.             Skolēni apmeklēja

Lasīt tālāk »

Ekskursija uz Rēzekni

 Š.g. 14. novembrī Daugavpils Zinātņu vidusskolas 7. c klases skolēniem bija iespēja apmeklēt Rēzekni, izmantojot kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” piedāvājumu.     Skolēni apmeklēja Latgales

Lasīt tālāk »
Search