Š.g. 30. septembrī Daugavpils Universitātē norisinājās Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi. Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas katru gadu notiek septembra pēdējā piektdienā, saistoši skaidrojot zinātnes sasniegumus un ļaujot ikvienam interesentam ieskatīties zinātnes pasaules darba noslēpumos. Mēs, 10.B klases skolēni, nevarējām laist garām šādu iespēju un tāpēc apmeklējām šo pasākumu!
Ceļojuma sākumā cilvēkus pie ieejas sagaidīja draudzīgs personāls, kas uzlika katram uz plaukstas locītavas kvēlojošu neona rokassprādzi un novēlēja labi pavadīt laiku. Uz vakaru ieradās daudz cilvēku, gan pieaugušie, gan bērni, un izklaides bija visiem!
Pirmo stundu visus priecēja brīnišķīgā orķestra spēle, turpat telpā tika izveidota zona bērniem un pusaudžiem, kur varēja iegūt dažādus košus zīmējumus uz sejas pēc jebkuras gaumes, vai tas būtu kaķis vai princese! Bija arī laukums, kur varēja iegūt jebkuru rokas hennas zīmējumu pēc izvēles. Jāpiebilst, ka gribētāju bija daudz un puse no tiem bija ne tikai bērni, bet arī pieaugušie!
Un tā, īsumā apskatīsim dažas telpas un izklaidi, kuras bija ļoti interesanti tur apmeklēt! Pirmā ir izklaide
P1, 1. stāva foajē:
- “Lielās koka spēles”- apmeklētāji varēja izklaidēties, spēlējot dažādas galda spēles. Bija liela izvēle, apmēram 20 dažādas spēles, sākot no jautrām spēlēm līdz stratēģijas spēlēm; daži cilvēki pat pulcējās, lai skatītos, kā paiet dažas ilgas spēles. Tas bija ļoti jautri!
- Radošā darbnīca “Čaklas rociņas” -‘jaunajiem zinātniekiem’ bija iespēja kopā ar DU Studentu padomi iesaistīties radošās aktivitātēs, izveidot sev stilīgāko zīmuli un grāmatzīmi, bet pats galvenais – izklaidēties!
- Interaktīva spēle “Zini vai mini biznesa mākslas darbus”- no pirmā acu uzmetiena jautra un vienkārša spēle, bet patiesībā tā ir patiešām sarežģīta! Spēles būtība ir parādīt, cik labi jūs zināt apkārtējos zīmolus un to logotipus. Smieklīgākās bija situācijas, kad visi centās palīdzēt tiem, kas nezināja atbildes! Par uzvaru, protams, tika salda balva!
- Interaktīva spēle “Bēbīšu ekonomika” – tiem, kas vēlējās apgūt ekonomiskāku žargonu, tā ir lieliska spēle! Piemēram, mēs uzzinājām, ka pats vārds “ekonomika” cēlies no sengrieķu vārda “oikonomia”, kas nozīmē mājsaimniecības pārvaldība.
P1A, GATE:
- “Foto pietura”- apmeklējuma laikā ikviens noteikti vēlēsies saglabāt kādu atmiņu par to, tāpēc foto pietura bija ideāla iespēja to izdarīt. Jūs varat ne tikai nofotografēties ar draugiem, bet arī izmantot modernas cepures un brilles, lai papildinātu savu fotoattēlu. Un tas, ka fotogrāfijas uzreiz tika izdrukātas un nodotas jums, padarīja to neaizmirstamu un lielisku!
P1A, 2. stāva:
- Hologrammu izstāde/ Hologrāfija ir skaistākā no fizikas jomām. Tāpēc šajā pieturā varēja noklausīties draudzīga un smaidīga DU studenta aizraujošu runu par hologrammu iezīmēm, darbības principiem un aplūkot dažāda veida hologrammas! Perfekti!
- “Fizikas eksperimenti”- fizika ir zinātne par dabas parādībām, ko zinātnieki analizē, izmantojot eksperimentus. Tāpēc šajā nodarbībā varēja patstāvīgi izmēģināt dažus vienkāršus fizikas eksperimentus un uzzināt to zinātniskos skaidrojumus. Kā arī tur varēja pieteikt ekskursiju uz observatoriju, lai apskatītu kādus debesu ķermeņus. Diemžēl mums šādas iespējas nebija, jo visas grupas bija pilnas. Vismaz šobrīd mums ir stimuls apmeklēt šo pasākumu nākamgad, un mēs aicinām jūs, jo daudzi teica, ka tas bija ļoti aizraujoši!
- “Vējš un smiltis: eolā reljefa veidošanās”-aktivitāte ietver eksperimentus ar vēja darbības modelēšanu. Galvenais un saistošākais uzdevums bija pūst anemometrā. Noteikumi vienkārši: kurš radīs spēcīgāko vēju, tas uzvarēs! Laura no 10.B gandrīz pārspēja vakara rekordu starp visiem apmeklētājiem! *virtuālie aplausi*
- “Zaļā ķīmija” – zaļā ķīmija ir svarīgs jauninājums mūsdienu zinātnē. Tas nodrošina, ka procesi un produkti ir tīri un videi draudzīgi, ietaupot gan enerģiju, gan izejvielas. Aktivitātes mērķis bija sniegt ieskatu zaļās ķīmijas procesos un ļaut interesentiem iesaistīties zaļās ķīmijas eksperimentos.
P1A, 1 stāva:
Iespējams, jaukākā sadaļa, ko cilvēki varēja apmeklēt, bija ar dažādiem dzīvības organismiem!
- “Noslēpumainie zemūdens iemītnieki” – visi gribētāji akvārijā varēja aplūkot dažādus mazus kukaiņus un zivis. Bez šaubām varam teikt, ka viņi bija tā vakara ”zvaigznes”. Pūlis viņu tuvumā ir pastāvīgs.
- “Mūsu ūdeņu mazākie, bet ne mazāk nozīmīgie vēži” – cilvēkiem bija iespēja uzzināt, kas ir saldūdens mikroskopiskās žaunas un gliemeži, kas ir sānu peldošie vēžveidīgie, kā arī iespēja aplūkot tos ar mikroskopu un redzēt atšķirības. Pārsteidzoša pieredze!
- “Sūnas un ķērpji” – DU studenti visiem ļāva vērot daudz dažādu ķērpju un sūnu, kā arī uzzināt dažus faktus par tiem; piemēram, daudzu sūnu biotopus iznīcina mežu izciršana. Sūnas ir jutīgas pret meža mikroklimata izmaiņām. Cērtot kokus, sūnu paklājs, kas aug mežā, tiek pakļauts izžūšanai. Tātad, #PievērsīsimLielākuUzmanībuPalīdzībaiDabai!
129. telpā tā ir laboratorija! Cilvēki varēja iztēloties sevi kā īstus zinātniekus ar visu nepieciešamo aprīkojumu eksperimentu veikšanai. Šajā telpā bija dažas aktivitātes:
- “Baktēriju daudzveidība uz virsmām”- ar mikroskopu palīdzību varēja vērot baktēriju ‘slepeno dzīvi’ uz bruņurupuču ķermeņiem!!!
- “DNS, molekulāri ģenētiski izpētes mehānismi un to praktiskā nozīme” – interesentiem bija iespēja apskatīt molekulārās bioloģijas laboratorijas zinātnisko iekārtu, kas tiek izmantota darbam ar DNS paraugiem, kā arī aplūkot tās paraugus, vizualizētus ar UV gaismas palīdzību.
Zinātnieku nakts norisēs pavadītais laiks sniedza gan pārsteidzošas sajūtas, gan dažas jaunas zināšanas. Liels paldies šī pasākuma organizatoram un visiem, kas piedalījās! Apkārtējie bija draudzīgi, tāpēc atmosfēra bija satriecoša! Paldies par iespēju piedalīties daudzos interaktīvos konkursos un saņemt mazas dāvaniņas. Ja šogad neiekļuvi šajā pasākumā, izmēģini veiksmi nākamgad un nenožēlosi, tas ir tā vērts! Šis vakars paliks mūsu atmiņā uz ilgu laiku!
Raksta tapšanā piedalījās:
Laura Jačenkova,
Samanta Dovgane,
Viktorija Osīte